Rosyjski Niebieski

CH Gabryiella Ojos Del Salado*PL - Gabi
CH Gabryiella Ojos Del Salado*PL – Gabi

Charakter kota Rosyjskiego Niebieskiego

Dla mnie kot Rosyjski Niebieski nazywany przez wiele osób pieszczotliwie „Ruskiem” to kwintesencja subtelności i elegancji oraz oczywiście inteligencji. Kotki te zakochują się w swoim właścicielu i staje się on dla nich całym światem. Subtelnie domagają się uwagi i nie należy ich ignorować, bo mają bardzo delikatna psychikę. Są gadatliwe, lubią opowiadać swojemu właścicielowi o tym co aktualnie robią. Czasami śmieję się, że informują mnie nawet o udaniu się do kuwetki, a potem zdają relację z tego jak im poszło 🙂 Poruszają się z niezwykłą gracją i wdziękiem. Są ciekawskie. Bardzo lubią „pomagać” w pracach domowych. Potrzebują miejsca, gdzie będą mogły się schronić, gdy coś je zaniepokoi. Nie nadają się do domów gdzie jest głośno. Lubią spokój. Podczas wystawy zdarza się, że kotki Rosyjskie są bardzo zdenerwowane i mogą zachować się w sposób nieprzewidywalny dla właściciela. Jest to rasa, która podczas aklimatyzacji w nowym domu wymaga szczególnej uwagi. Może zdarzyć się, że przywieziony przez nas nowy kotek do domu nawet przez 2 tygodnie będzie siedział gdzieś w ukryciu i płakał tęskniąc za dotychczasowym życiem. Takie zachowanie jest wynikiem jego niezwykłej uczuciowości i delikatności. Z pewnością gdy poświęcimy wówczas Ruseczkowi odpowiednią ilość uwagi, będziemy się z nim bawić i mówić do niego ciepłym głosem bardzo szybko odwzajemni on nasze starania prawdziwą kocią miłością. Proszę się jednak nie niepokoić. Aklimatyzacja prawie nigdy nie trwa tak długo, najczęściej jest to 1-2 dni, a gdy już kotek nas pokocha ? będziemy dla niego najważniejsi na świecie. Dlatego warto zaangażować się w przyjęcie małego Ruseczka do domu. Według mnie jest to idealny kotek do spokojnego domu.
Warto tutaj jeszcze wspomnieć o wyjątkowej inteligencji tych kotów. Wszyscy właściciele Ruseczków pewnie się ze mną zgodzą, że zwierzęta te zaskakują wielokrotnie bystrością umysłu. U nas w domu np. za każdym razem kiedy koty coś zmajstrują, zrzucą np.coś z szafki  i wiem, że robi to Gabi lub Natasza-  Rusałki tak zaaranżują całą sytuację, że wina spada na ciekawskie Norwegi albo gapciowate Brytolki. Na koniec dodam jeszcze, że kotki te lubią podróżować i są ciekawe wszystkiego co nowe. Naprawdę czuje się że kochają domowników. Te koty to szczęście w kolorze nieba!!!

Historia i wygląd kota Rosyjskiego Niebieskiego

Koty niebieskie od dawna uchodziły za szczególne zjawisko.  Rosyjski Kot Niebieski miał swoje miejsce na europejskich dworach książęcych już w XVIIw. Ta europejska rasa nie potrzebowała mistyfikacji, gdyż jej oryginalny fenotyp pozostał bardzo długo w nie zmienionym stanie. Podobny do kota Europejskiego , ale dużo smuklejszy rozwijał się zupełnie niezależnie.

Po wojnie rasa ta była już na wymarciu dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów Rosyjskich niebieskich. W roku 1960 urodził się pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. W kolejnych latach zamieszkiwały domy w Europie, Azji i Ameryce, wszędzie zdobywają bardzo dużą popularność. Są mieszkańcami wielu monarszych pałaców. Prawdą jest, że tam gdzie jest kot Rosyjski Niebieski tam mieszka szczęście, ale nie sam wygląd jest najważniejszy ? mają przecież wyjątkowy charakter. Zaraz po drugiej wojnie światowej aby zwiększyć populację genów krzyżowano eksperymentalnie koty Rosyjskie z kotami Syjamskimi i Orientalnymi. Dlatego możemy zaobserwować dwa typy wyglądu w tej rasie. Linia, która mi osobiście bardziej odpowiada (ale to tylko moje subiektywne zdanie) to kotki z uszkami osadzonymi wysoko na głowie ? bliższe pierwotnemu wyglądowi tej rasy. Drugi typ to kotki, które wyraźnie niosą pochodzenie orientalne, z wydłużonym szczupłym pyszczkiem i uszkami osadzonymi niżej , szeroko rozchodzącymi się na boki. Ile hodowców tyle opinii i jak to moja babcia mówi ? o gustach się nie rozmawia 🙂 Sierść w dotyku obu typów kota Rosyjskiego również się różni.

Ogon Ruseczka powinien być długi, u nasady niezbyt gruby i cienko zakończony. Nos jest prosty i tworzy z profilu linię wypukłą. Policzki z wąsami są leciutko uwydatnione przez lekkie zagłębienie. Oczy duże w kształcie migdałków, powinny być szeroko rozstawione i zabarwione na pistacjowo ? zielony mocny kolor. Uszy są duże i na wierzchołku zaostrzone, u nasady szeroko otwarte. Małżowina uszna jest cieniutka i delikatna.

Futro kota Rosyjskiego Niebieskiego jest gęste i krótkie ? jedwabiście miękkie i nieco pluszowe. Jest to wynikiem obecności dwóch rodzajów włosów okrywowych i gęstego podszycia, przy czym oba rodzaje powinny być mniej więcej tej samej długości. Futro zawsze leciutko odstaje od ciała, ściśle przylegające jest uznawane za wadę. Kolor powinien być jednomiernie jasnoniebieski, przy czym końcówki włosów muszą srebrzyście połyskiwać. Białe lub ciemne paski są niedopuszczalne, a cieniowania, tak jak okrągła głowa niepożądane.